? Bionafta

09.01.2020 13:03

Toto téma opět ožívá. Od roku 2020 se navýší cena minerálních paliv o náklad na plnění povinnosti snižování NCO2 Bionafta se tak díky ceně stává opět zajímavou alternativou pro vznětové motory. Cena bionafty je zhruba o 4,- Kč nižší než cena běžné nafty.

Bionafta je palivo na bázi metylesterů nenasycených mastných kyselin rostlinného původu. Palivo si zachovává základní vlastnosti motorové nafty a přitom působí ekologicky na životní prostředí a díky nižší ceně snižuje náklady na provoz vozidel.

U nás se bionafta vyrábí z řepkového oleje (tzv. MEŘO), ale lze ji získávat i ze sójového, slunečnicového nebo palmového oleje. Stoprocentní bionafta B100 byla původně určena pouze pro uzavřené skupiny fleetových zákazníků, dnes ji však najdeme i v nabídkách některých veřejných čerpacích stanic. Výrobci Bionafty B100 tvrdí, že toto palivo dokáže rovnocenně nahradit klasickou minerální naftu. Jen je třeba dodržovat pravidla jejího zavádění a pak častěji měnit olej a filtry v motorech. I tak lze ovšem významně ušetřit, což ukazují i studie Sdružení výrobců bionafty, které potvrdily využitelnost biopaliv pro osobní automobily, autobusy, nákladní vozidla, traktory i další zemědělské stroje. 

Jaký je váš názor? Podělte se s námi v naší anketě.